Hatalmas meglepetést ígért 2025-re Orbán
A miniszterelnök szerint fantasztikus dolgok várhatók jövőre.
A miniszterelnök szerint fantasztikus dolgok várhatók jövőre.
Donald Trump kulcsembereiről ír több lap is, közte a Spiegel, FAZ, a New York Times és a Wall Street Journal. Gorka Sebestyén visszakerülhet Donald Trump nemzetbiztonsági csapatába. A NATO volt főtitkárhelyettese nem tartja kizártnak, hogy Donald Trump rá tudja venni engedményekre Vlagyimir Putyint. Marine Le Pen kétes pénzügyeiről ír a Süddeutsche Zeitung. A Guardian szerint Giorgia Meloni számára politikai katasztrófa lett az Albániával kötött menekültegyezség. Nemzetközi cikkválogatásunk.
A jövő évi gazdasági lehetőségekről és a békéről értekezett pénteki interjújában a miniszterelnök.
Rövid távon erősítheti Donald Trump győzelme a szuverenista, nacionalista európai pártokat, de hosszú távon fejfájást okozhat Orbán Viktornak az új amerikai gazdaság- és biztonságpolitika. Van esély alkura, de ahhoz jó ajánlat és jó alkusz kell. Daniele Albertazzi politológus az új világrendről.
A magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülésén arról is döntöttek, hogy új kőolajvezeték épül a százhalombattai finomító és a szerbiai hálózat között.
A magyarok EU-hoz fűződő viszonya stabil, továbbra is négyötödös többséggel támogatják az ország uniós tagságát. Kétharmaduk még Orbán Viktor ellenében is a Huxit ellen voksolna egy népszavazáson – derül ki a Medián HVG megbízásából készült kutatásából.
Ideig-óráig tartó parkolópálya után visszafogadottak mindig akadtak Orbán környezetében, ám Szájer József, Novák Katalin vagy Varga Judit visszaemelése még ilyen előzmények után is meglepő húzás.
Orbán Viktor volt az EU-s miniszterelnökök közül a legelső, aki 2014-ben felszólalt az ellen, hogy Oroszországgal szemben szankciókat vezessen be az unió a Krím-félsziget elfoglalása miatt. Erről az Európai Bizottság akkori elnöke beszélt az Euronewsnak. Jose Manuel Barroso szerint Ukrajna nem fogja visszakapni a Krím-félszigetet.
A magyarországi lehallgatási botrányról ír a Süddeutsche Zeitung. A Frankfurter Allgemeine Zeitung az izraeli szurkolókat ért amszterdami atrocitásokról, illetve a Maccabi Tel Aviv–Besiktas-mérkőzés debreceni visszavágójáról ír. A Project Syndicate, a Wall Street Journal, a Financial Times és a Bloomberg az amerikai elnökválasztás utáni helyzetet elemzi. Utóbbi a német kormányválság kérdését is tárgyalja. Nemzetközi cikkválogatásunk.
A személyes bosszúvágy és a pártérdek együttesen eredményezhette azt az újabb akciót, amelyet a Tisza Párt elnöke megelőző csapással próbált semlegesíteni. A leleplezőnek szánt hanganyagok kölcsönös nyilvánosságra hozatala közben a közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy alappal tarthat a Fidesz és Orbán Viktor a Tisza Párttól és Magyar Pétertől.
Bécsben múlt pénteken emlékeztek meg a novemberi pogromok 86-ik évfordulójáról, a zsidók nyílt üldözésének kezdetéről a Német Birodalom egész területén, beleértve az akkor már annektált Ausztriát is. Az osztrák parlament új, szabadságpárti elnökét megakadályozták a közös emlékezésben, és végül egyedül sem koszorúzhatott.
Össze sem lehet majd hasonlítani Trump újabb elnöki ciklusát az előzővel, írja a Foreign Affairs. A magyarországi sajtóviszonyokról ír a Neue Zürcher Zeitungban a Weltwoche újságírója, a HVG is szóba kerül. A Project Syndicate szerzője nem tartja kizártnak, hogy Európa számára jól sülhet el Donald Trump újabb elnöksége. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A populista nacionalisták elképzelései az Atlanti-óceán mindkét oldalán közösek, de a felszín alatt feszültségek vannak, véli a Financial Times fő külpolitikai elemzője.
A Tisza Párt elnöke az őt ismerők körében 51 százalékos népszerűséggel bír, Orbán Viktor miniszterelnök viszont csak 40 százalékossal – állapította meg a Medián legfrissebb közvélemény-kutatása. Mivel szinte mindenki ismeri őket, ez jelentős előny a Tisza Párt elnökének javára. Pártjaik versenyében a biztos szavazók között 7 százalék a fél éve felbukkant párt előnye a kormánypárttal szemben.
Magyarországon a kormány a minap megnyeste annak a vasúti beruházásnak a költségvetését, amelynek a szerbiai szakaszán 14 ember halálát okozta a hasonló önkényeskedés. Pedig korábban még szükségesnek tartották „a leromlott műszaki állapotú” állomásépületek felújítását, amit most mégsem finanszíroznak.
A kormányfő azt is elárulta, mit csinált éppen, amikor a megválasztott elnök a győzelme után felhívta telenfonon.
A világhírű politológus Ukrajnát tartja az amerikai elnökválasztás legnagyobb vesztesének.
Hogyan változhat meg az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolata az új amerikai elnök beiktatása után? És miért nincs ennek valójában semmi jelentősége? A Fülkében elmagyarázzuk.
Orbán Viktor mellé szegődött a szerencse, írja Donald Trump győzelmére célozva a budapesti csúcsról tudósító Neue Zürcher Zeitung. Az eseményről tudósító többi lap, mások mellett a New York Times, a Frankfurter Allgemeine Zeitung és az EUobserver is jellemzően a Puskás Arénában megrendezett tanácskozás, az amerikai elnökválasztás eredménye, valamint a magyar miniszterelnök fellépésének összefüggéseit elemzi. Nemzetközi cikkválogatásunk.
Gördülékenyen levezényelt rendezvény, elfogadott versenyképességi nyilatkozat, Budapestre látogató ukrán elnök. Minden adott, hogy a budapesti informális EU-csúcs és az Európai Politikai Közösség egy nappal korábban megszervezett találkozója dicsőséges sikerként vonuljon be a magyar kormány emlékkönyvébe. Azonban a csaták még hátravannak, és azokat nem Budapesten, hanem Brüsszelben vívják.